Na podlagi Zakona o trgovini (ZT-1, Uradni list RS, št. 24/08, 47/15, 139/20), 12. člena Pravilnika o minimalnih tehničnih pogojih za opravljanje trgovinske dejavnosti (Uradni list RS, št. 37/09) in 15. člena Statuta Občine Benedikt (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 22/18 in 57/20), je Občinski svet Občine Benedikt na svoji 16. seji, dne 16. 6. 2021 sprejel
PRAVILNIK O TRŽNEM REDU LOKALNE TRŽNICE V OBČINI BENEDIKT
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Pravilnik o tržnem redu lokalne tržnice v Občini Benedikt (v nadaljnjem besedilu: tržni red) določa upravljanje tržnice, trgovanje, pravice in obveznosti upravljavca, lokacijo tržnice, obratovalni čas, prodajna mesta, prodajalce in najem tržnih mest, pristojbino, prodajo blaga, skladiščenje blaga, vzdrževanje reda in čistoče na lokalni tržnici v Občini Benedikt (v nadaljnjem besedilu: tržnica).
II. UPRAVLJANJE TRŽNICE
2. člen
S tržnico upravlja občinska uprava.
III. TRGOVANJE
3. člen
(1) Trgovanje na tržnici je prosto in se opravlja v skladu z določili tržnega reda in drugimi predpisi, ki urejajo trgovanje s kmetijskim in drugim blagom.
(2) Trgovanje izven urejenega tržnega prostora, določenega s tem tržnim redom, je dovoljeno samo na občasnih tržnih mestih. Slednja se določijo v letnem načrtu dela tržnice.
IV. PRAVICE IN OBVEZNOSTI UPRAVLJAVCA
4. člen
Upravljavec tržnice ima naslednje pravice in dolžnosti:
- skrbeti, da je ureditev in poslovanje tržnice usklajena z veljavnim tržnim redom,
- organizirano voditi poslovanje na tržnici ter razporejati in oddajati v najem tržne površine in sklepati ustrezne pogodbe s prodajalci na tržnici,
- skrbeti za urejenost tržnice in manipulativnih površin, uporabnost tržne opreme, za čistočo in odstranjevanje odpadkov (za ločevanje odpadkov so odgovorni sami prodajalci, kršenje bo ustrezno sankcionirano),
- pregledati ustreznost dokumentacije, ki je potrebna za dovoljeno trgovanje na tržnici, a le ob prijavi; vse spremembe je dolžan prodajalec sam posredovati občini,
- skrbeti za vzdrževanje in posodobitev tržne opreme,
- upravljati z objekti in napravami za izvajanje gospodarske javne službe,
- občinskemu svetu predlaga višino pristojbine za uporabo tržnega mesta.
V. LOKACIJA
5. člen
Lokacija lokalne tržnice v občini Benedikt:
- k.o. 520 Benedikt, na parceli štev. 479/6;
- občasna tržna mesta, kjer poteka občasna prodaja v skladu s krajevnimi običaji in prireditvami.
VI. OBRATOVALNI ČAS
6. člen
- Tržnica obratuje predvidoma vsak drugi petek v mesecu med 15.00 in 20.00 uro oziroma v skladu s sprotno javno objavo obratovalnega časa na spletni strani občine.
- Prodajalcem ni dovoljeno podaljšati obratovalnega časa tržnice brez predhodnega dogovora z
- Upravljavec tržnice lahko dovoli prodajo na lokalni tržnici izven poslovnega časa vsem prodajalcem določenega blaga pod enakimi pogoji.
- Na občasnih tržnih mestih poteka prodaja v okviru prireditve oziroma v času, določenem s soglasjem za prodajo izven poslovnega prostora. Prodaja na navedenih mestih je možna tudi ob praznikih in dela prostih dnevih.
- Obratovalni čas tržnice mora biti javno objavljen na spletni strani občine ter na vidnem mestu na prostoru, namenjenem tržnici.
VII. PRODAJNA MESTA, PRODAJALCI IN NAJEM TRŽNIH MEST
7. člen
- Prodajno mesto je prostor, namenjen za prodajo blaga na drobno na tržnih mestih.
- Prodajna mesta so sestavljive stojnice v lasti Občine Benedikt, ki jih na tržna mesta postavi občinska uprava.
- Dovoljena je tudi občasna prodaja s tal (novoletne jelke, cvetje, sadike).
- Dopolnilne prodajne mize lahko namesti upravljavec po potrebi oz. prodajalec s soglasjem upravljavca. Enako velja za posebno opremo, potrebno npr. ob pripravi hrane na prostem ter za šotore.
8. člen
Prodajalci na tržnici so stalni in občasni. Med stalne prodajalce se uvrščajo prodajalci, ki vse leto opravljajo prodajo ali vsako leto v sezoni vezano vsaj tri mesece. Občasni prodajalci so ponudniki, ki niso redno prisotni na tržnici.
Prednost pri prodaji na tržnem prostoru imajo kmetovalci z območja občine Benedikt.
9. člen
(1) Prodajno mesto lahko najame:
- stalni prodajalec: s pisno pogodbo za določeno obdobje, največ do enega meseca, po poteku 1 leta od začetka delovanja tržnice pa največ do enega leta,
- občasni prodajalec: s sklenitvijo dnevne pogodbe in plačilom dnevne pristojbine.
(2) Prodajalec se s sklenitvijo pogodbe zaveže, da se bo ravnal po tržnem redu in ceniku storitev tržnice.(3) V primeru večjega števila možnih uporabnikov prodajnih mest upravljavec odda prodajna mesta v najem do zapolnitve števila prodajnih mest.
10. člen
- Če prodajalec ne zasede pogodbenega prodajnega mesta do pričetka obratovalnega časa ali o zamudi ne obvesti upravljavca, lahko upravljavec na to prodajno mesto razporedi drugega prodajalca za tisti dan. Plačani znesek najemnine/pristojbine za tisti dan ostane upravljavcu.
- Prodajalcu, ki ima s pogodbo dodeljeno prodajno mesto pa na tem prodajnem mestu brez predhodnega dogovora z upravljavcem tržnice ne prodaja v letnem času vsaj dva petka soboti v mesecu, lahko upravljavec tržnice pogodbo brez odpovednega roka razveljavi in dodeli prodajno mesto drugim prodajalcem.
11. člen
Najemnik – prodajalec ne sme najeto prodajno mesto oddati drugemu v uporabo oziroma v podnajem. Lahko pa se v dogovoru z občinsko upravo, dogovori za začasno zamenjavo. Tudi plačilo je stvar dogovora z občinsko upravo.
12. člen
Prodajna mesta upravljavec odda v najem tistim, ki izpolnjujejo pogoje za prodajo na tržnici. Pred oddajo v najem je upravljavec dolžan preveriti ustreznost dokumentacije prodajalca. Vse kasnejše spremembe glede statusa oz. upravičenosti prodaje je dolžan prodajalec sam pravočasno posredovati občinski upravi, ta pa ima možnost kadar koli preveriti ustreznost dokumentacije.
13. člen
Upravljavec lahko za eno leto odpove uporabo prodajnega mesta prodajalcem, ki kršijo določila tržnega reda predvsem zaradi:
- neurejenosti na prodajnem mestu oziroma prostoru,
- nepravilno ravnanje z odpadki,
- večkratnega poskusa prodaje blaga oporečne kvalitete,
- prodaje izdelkov, za katere nima ustreznega dovoljenja,
- prodaje izdelkov, ki jih ni dovoljeno prodajati,
- nespodobnega obnašanja do drugih prodajalcev, kupcev ali delavcev upravljavca,
- samovoljnega zasedanja prodajnega mesta in širitev prodajnega mesta,
- parkiranje vozil na nedovoljenih mestih in drugih primerih, ki vplivajo na slab videz in urejenost tržnice oziroma pomenijo samovoljno in nespodobno ravnanje,
- kršitve tržnega reda in predpisov, ki urejajo poslovanje na tržnici,
- neplačevanje tržnih pristojbin,
- če odda prodajno mesto drugemu prodajalcu v podnajem,
- prekupčevanja z blagom.
VIII. PRISTOJBINA
14. člen
Pristojbina za uporabo prodajnih mest se začne prodajalcem zaračunavati eno (1) leto po začetku delovanja tržnice.
V naslednjih letih višino pristojbin določi občinski svet z letnim sklepom.
15. člen
Pristojbine za uporabo tržnega prostora plača stalni prodajalec v roku in na način, ki je naveden v pogodbi.
16. člen
- V primeru krajšega oz. dnevnega najema mora prodajalec plačati pristojbino najmanj 1 dan pred začetkom prodaje.
- Pooblaščena oseba upravljavca mora prodajalcu za zaračunano in plačano pristojbino izdati potrdilo o plačilu, ki ga prodajalec hrani do konca tržnega časa.
IX. PRODAJA BLAGA
17. člen
Na tržnici se trguje na drobno z živilskimi in neživilskimi izdelki lokalnega izvora. Do 30 % vsega blaga v prodaji, lahko prihaja blago od drugod, vendar prav tako s kmetij oz. iz umetnostne obrti.
18. člen
(1) Na trgu se trguje na drobno z naslednjim blagom:
- živila: žita, mlevski izdelki, vrtnine, sadje in izdelki iz sadja, mleko in mlečni izdelki, meso in mesni izdelki, ribe in ribji izdelki, čebelarski izdelki, domači pekovski izdelki, ostala živila rastlinskega in živalskega izvora, alkoholne in brezalkoholne pijače ter zdravilna zelišča;
- neživilski izdelki: cvetje, male živali in hrana za male živali, semena, sadike vrtnin, sadja in okrasnih rastlin, izdelki domače obrti, turistični spominki in galanterijsko blago.
(2) S sklepom župana se lahko dopolni seznam dovoljenih izdelkov.(3) Na tržnici je tudi dovoljena občasna priprava hrane, ob upoštevanju ustrezne zakonodaje (prireditve, degustacije …). Možna je tudi organizacija delavnic in drugih dogodkov, če so le-ti v skladu z vsebinami lokalne tržnice.
19. člen
(1) Na tržnici smejo prodajati:
- kmetovalci,
- nosilci dopolnilnih dejavnosti na kmetijah,
- nosilci osebnega dopolnilnega dela,
- drugi posamezniki, ki opravljajo gospodarsko dejavnost domače obrti,
- trgovci in gostinci,
- zadruge in
- drugi posamezniki in organizacije, ki izpolnjujejo za to potrebne pogoje.
(2) Kmetovalci in drugi posamezniki lastno pridelavo zagotavljajo s KMG-MID številko kmetije na kateri živijo in delajo. Na tržnici lahko prodajajo sami, njihovi ožji družinski člani ali pa pri njih zaposleni delavci. Kmetovalec lahko prodaja blago tudi od soseda – drugega kmetovalca, vendar mora biti to razvidno iz dokumentacije pri obeh ali vseh kmetovalcih, katerih blago se prodaja na tej stojnici.(3) Registrirani trgovci in gostinci ter druge pravne in fizične osebe morajo izpolnjevati zakonsko predpisane pogoje za prodajo na tržnici.
20. člen
- Na tržnici je dovoljeno prodajati blago, ki izpolnjuje vse zakonsko določene pogoje za prodajo. Za blago, ki ne ustreza zakonskim pogojem, odgovarja prodajalec.
- Živila se smejo prodajati samo s stojnic, medtem ko je neživilske izdelke dovoljeno prodajati tudi s tal.
21. člen
- Prodajalci morajo svoja prodajna mesta vidno opremiti s cenikom in s podatki prodajalca: nazivom oziroma imenom ter sedežem oziroma naslovom. Obliko in velikost označitve določi upravljavec.
- Na tržnici se sme prodajati blago, ki ustreza predpisom o kvaliteti blaga. Živila morajo biti higiensko neoporečna. Vse blago v prodaji mora ustrezati veljavni zakonodaji, ki bo redno objavljena na spletni strani občine. Skladnost morajo zagotavljati prodajalci sami.
22. člen
Prodajalci so dolžni meriti in tehtati blago z merili, ki so predpisana ali pa običajna za merjenje določene vrste blaga. Merila morajo izpolnjevati zakonsko določene pogoje in biti postavljena tako, da imajo kupci vpogled v merjenje blaga.
X. SKLADIŠČENJE BLAGA
23. člen
Skladiščenje blaga na tržnici ni dovoljeno. Po končanem obratovalnem času tržnice morajo prodajalci vse blago odstraniti s tržnih površin.
XI. VZDRŽEVANJE REDA IN ČISTOČE
24. člen
Prodajalci lahko na tržnico dovažajo le očiščeno in za prodajo pripravljeno blago, ki mora biti hranjeno v primerni embalaži.
25. člen
- Prodajalci so dolžni vzdrževati red in čistočo na in ob svojih prodajnih mestih. Pred začetkom prodaje so dolžni počistiti morebitne nečistoče na stojnici in v njeni neposredni bližini. Po končanem trgovanju so dolžni stojnico oziroma prodajno mesto zapustiti v čistem in urejenem stanju, pri čemer so dolžni odstraniti embalažo, odpadke in drugo neprodano blago.
- V zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov je prodajalec dolžan sproti odstranjevati nepovratno prazno embalažo, papir, oporečne pridelke in proizvode ter druge odpadke. Kolikor prodajalci tega ne bodo opravljali, bo to storil upravljavec tržnice na njihove stroške.
26. člen
Prodajalci morajo skrbeti za osebno higieno, dostojno vedenje ter spoštovati tržni red. Kdor na tržnici krši tržni red se ga na to opozori. V primeru ponovne kršitve se mu lahko začasno prepove prodaja. V primeru hujših kršitev tržnega reda se mu prepove prodaja na tržnici. Eventualne že vnaprej plačane tržne pristojbine se v takem primeru ne vračajo.
27. člen
Za vzdrževanje reda in čistoče mora upravljavec:
- čistiti prodajne površine,
- na lastno pobudo ali na zahtevo pristojne inšpekcije razkužiti tržne površine,
- prazniti posode za odpadke in skrbeti za njihov reden odvoz,
- v poletnem času tržnico izpirati z vodo.
28. člen
Na tržnici in drugih tržnih površinah je prepovedano:
- pranje blaga, ki je namenjeno za prodajo,
- kupcem otipavanje in prebiranje živil,
- zavijanje prodanega blaga oz. živil v tiskan in nečist papir,
- nelojalno obnašanje prodajalcev,
- vožnja s kolesi, mopedi in podobnimi vozili,
- uporaba nežigosanih merilnih uteži in tehtnic,
- onesnaževanje in poškodovanje inventarja last upravljavca,
- samovoljno zasesti prodajno mesto in prestavljati stojnice,
- medsebojno prepiranje prodajalcev, samovoljno postavljanje raznih reklam, nadstreškov ter predelava in dodelava stojnic,
- metanje odpadkov,
- zalaganje poti med stojnicami in okoli stojnic z blagom tako, da je oviran prehod,
- obešanje blaga na stebre stojnic,
- vstop vinjenim osebam,
- poležavanje in posedanje na prodajnih mestih,
- storiti kakršnokoli dejanje, s katerim se krši javni red in mir ter čistoča, žali in ovira pri delu pooblaščenega delavca upravljavca, zavlačuje ali odklanja plačilo prispevka,
- prekupčevanje.
XII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
29. člen
- Za izvajanje tržnega reda na tržnici je zadolžena občinska uprava.
- Za kršitve določil predpisov o trgovanju z blagom odgovarja prodajalec.
30. člen
Pravilnik o tržnem redu mora upravljavec po uveljavitvi izobesiti na vidnem mestu na tržnici in ga ob prvem nastopu prodaje izročiti vsakemu prodajalcu.
31. člen
Ta pravilnik začne veljati 15. dan po objavi v Uradnem glasilu e-občina.
Številka: 301-003/2021-3
Datum: 16.06. 2021Občina Benedikt
Milan Repič, župan