Na podlagi prvega odstavka 129. in tretjega odstavka 119. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 119/21, 18/23 – ZJU-1O, 78/23 – ZUNPEOVE, 95/23 – ZIUOPZP, 23/24 in 109/24) ter 25. člena Statuta Občine Benedikt (Uradno glasilo e-občina, št. 20/21 – UPB1) je župan Občine Benedikt dne 9.4.2025 sprejel
SKLEP O PRIPRAVI OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA EUP BE 14 (BENEDIKT – GOSPODARSKA CONA II) V OBČINI BENEDIKT
1. člen
Splošno
S tem sklepom se začne postopek priprave Občinskega podrobnega prostorskega načrta za EUP BE 14 (Benedikt – gospodarska cona II) v občini Benedikt (v nadaljnjem besedilu: OPPN).
Pravna podlaga za izdelavo OPPN je Zakon o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21, 18/23 – ZJU-1O, 78/23 – ZUNPEOVE, 95/23 – ZIUOPZP, 23/24 in 109/24; v nadaljnjem besedilu: ZUreP-3) in vsi ostali relevantni zakoni ter podzakonski predpisi.
Pripravljavec OPPN je Občina Benedikt. Pobudnika in naročnika OPPN ter potrebnih strokovnih podlag sta zasebna investitorja. Izdelovalca OPPN izbereta naročnika.
2. člen
Okvirno območje in predmet načrtovanja
Območje OPPN se nahaja na severnem delu občinskega središča, naselja Benedikt in predstavlja nadaljevanje večinoma že pozidane poslovne cone vzhodno ob regionalni cesti Lenart – Gornja Radgona. Okvirno obsega zemljišča ali njihove dele s parcelnimi številkami 449/6, 449/7, 449/8, 449/9, 449/10, 450/3, 450/4, 450/5, 450/6, 450/7, 451/4, 452/1, 452/10, 452/18, 452/19, 452/20, 452/21, 452/22, 452/24, 458/5, 1145/90, 1145/91, 1145/93, 1145/94, 1145/95, 1145/96, 1145/97, 1375/16, 1375/17, 1375/18, vse k.o. 520 Benedikt, v skupni površini 3,3 ha. Dokončno se območje določi v osnutku OPPN.
Območje je nepozidano, v naravi travnik z blago kotanjasto konfiguracijo terena.
Z Občinskim prostorskim načrtom Občine Benedikt (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 27/14) je območje po podrobnejši namenski rabi površin opredeljeno kot IG – gospodarske cone in namenjeno obrtnim, skladiščnim, prometnim, trgovskim, poslovnim in proizvodnim dejavnostim.
Z OPPN se v osrednjem delu območja načrtuje gasilski dom, severno od njega dva objekta za proizvodnjo oziroma obrt, južno pa objekti za potrebe avtoprevozništva ter poslovne oziroma trgovske dejavnosti. Na območju se načrtuje tudi ustrezna gospodarska javna infrastruktura, zelene površine s primerno krajinsko ureditvijo ter ustrezne funkcionalne površine in ureditve za načrtovane stavbe.
3. člen
Način pridobitve strokovnih rešitev
OPPN se pripravi na geodetskem načrtu, izdelanem v skladu s pravilnikom, ki ureja geodetski načrt.
Za znani načrtovani program se pripravijo idejne zasnove načrtovanih objektov, ki jih zagotovita naročnika. Strokovne urbanistične rešitve načrtovanih prostorskih ureditev se izdelajo v sklopu OPPN. V možni meri se uporabijo tudi razpoložljive strokovne podlage, ki so bile izdelane za pripravo veljavnih prostorskih aktov občine ali za druge namene, v kolikor so ustrezno ažurne, skladne z veljavnimi predpisi in programsko ustrezne.
V kolikor se v postopku priprave OPPN zaradi zahtev nosilcev urejanja prostora ali sodelovanja javnosti izkaže, da je potrebno zagotoviti dodatne strokovne podlage, le-te zagotovita naročnika.
Skladno z ZUreP-3 se kot strokovna podlaga izdela elaborat ekonomike.
4. člen
vrsta postopka
OPPN se pripravi in sprejme v skladu z določbami, ki jih opredeljuje ZUreP-3 za redni postopek priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta, t.j. s smiselno uporabo določb 119. do 124. člena ZUreP-3, ki veljajo za postopek priprave in sprejetja občinskega prostorskega načrta.
5. člen
Okvirni roki za pripravo OPPN
Za pripravo OPPN so opredeljeni naslednji ocenjeni roki:
Faza/aktivnost |
rok oz. trajanje faze/aktivnosti |
zagotovitev idejnih zasnov načrtovanih objektov za znani program, ki se ga umesti v območje OPPN |
izvedeno |
zagotovitev geodetskega načrta |
izvedeno |
priprava gradiva in pridobitev mnenja Zavoda RS za varstvo narave, OE Maribor po drugem odstavku 128. člena ZUreP-3 |
izvedeno |
priprava in sprejem sklepa o pripravi OPPN, pridobitev ID številke prostorskega akta, objava sklepa |
april 2025 |
priprava delovnega gradiva osnutka OPPN za potrebe vključevanja javnosti |
april 2025 |
objava gradiva za vključevanje javnosti na spletni strani občine, vključitev javnosti v pripravo osnutka OPPN |
april - maj 2025 |
priprava osnutka OPPN za pridobivanje prvih mnenj nosilcev urejanja prostora |
po zaključenih aktivnostih vključevanja javnosti v pripravo osnutka OPPN, predvidoma maj 2025 |
pridobitev (prvih) mnenj nosilcev urejanja prostora k osnutku OPPN |
1 mesec po posredovanju vloge za pridobitev mnenj nosilcem urejanja prostora, predvidoma junij 2025 |
priprava dopolnjenega osnutka OPPN ter elaborata ekonomike |
največ 1 mesec po pridobljenih prvih mnenjih nosilcev urejanja prostora |
javna razgrnitev dopolnjenega osnutka OPPN, prva obravnava na občinskem svetu |
30 dni od začetka javne razgrnitve, predvidoma julij - avgust 2025; v času javne razgrnitve se izvede tudi javna obravnava |
priprava predloga stališča do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in javne obravnave ter prve obravnave na občinskem svetu |
največ 1 teden po končani javni razgrnitvi in ureditvi pripomb, predvidoma avgust 2025 |
potrditev predloga stališča do pripomb |
največ 1 teden po uskladitvi stališča, predvidoma avgust 2025 |
priprava predloga OPPN |
2 tedna po potrditvi stališča do pripomb, predvidoma avgust - september 2025 |
pridobitev (drugih) mnenj nosilcev urejanja prostora k predlogu OPPN |
1 mesec po posredovanju vloge za pridobitev mnenj, predvidoma september - oktober 2025 |
uskladitev predloga OPPN z mnenji nosilcev urejanja prostora |
po pridobitvi (drugih) mnenj, predvidoma oktober 2025 |
sprejem OPPN na Občinskem svetu Občine Benedikt |
v odvisnosti od sklica seje Občinskega sveta, predvidoma oktober - november 2025 |
objava OPPN v uradnem glasilu in na spletni strani občine |
po sprejemu OPPN, predvidoma oktober – november 2025 |
izdelava končnih elaboratov OPPN |
do uveljavitve OPPN, predvidoma oktober - november 2025 |
posredovanje gradiva za objavo v PIS, posredovanje gradiva pristojni upravni enoti |
Po izdelavi končnih elaboratov, predvidoma oktober - november 2025 |
Navedeni roki so okvirni. Zaradi nepredvidljivih razlogov ali rokov, ki so potrebni za delo ali sodelovanje vseh udeležencev v postopku, se lahko tudi spremenijo.
6. člen
Nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj
K podaji mnenj bodo pozvani naslednji državni oziroma lokalni nosilci urejanja prostora:
- Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana;
- Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direkcija RS za vode, Sektor območja Drave, Ulica Vita Kraigherja 5, 2000 Maribor;
- Ministrstvo za infrastrukturo, Direkcija RS za infrastrukturo, Sektor za upravljanje cest, Območje Maribor, Gregorčičeva ulica 19, 2000 Maribor
- Mariborski vodovod, d.d., Jadranska cesta 24, 2000 Maribor;
- AGJ d.o.o., Pot na Kamenšak 17, 2230 Lenart v Slovenskih goricah;
- Elektro Maribor d.d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor;
- Saubermacher Slovenija d.o.o., Spodnji Porčič 4, 2230 Lenart v Slovenskih goricah;
- Telekom Slovenije d.d., Cigaletova 15, 1000 Ljubljana
- Občina Benedikt, Čolnikov trg 5, 2234 Benedikt.
V postopek priprave OPPN se lahko vključi tudi druge nosilce urejanja prostora, če se izkaže, da ureditve posegajo v njihovo delovno področje.
7. člen
Načrt vključevanja javnosti
Občina Benedikt seznani javnost s pričetkom postopka priprave OPPN z objavo tega sklepa v Uradnem glasilu e-občina in na spletni strani občine.
Javnost se vključi tudi v pripravo osnutka OPPN. V ta namen se pripravi ustrezno gradivo, ki se skupaj s pozivom po posredovanju mnenj, pripomb, predlogov ipd. zainteresirane javnosti objavi na spletni strani občine za 2 tedna.
Občina Benedikt izvede javno razgrnitev dopolnjenega osnutka OPPN. Javna razgrnitev traja najmanj 30 dni, v tem času se organizira javno obravnavo razgrnjenega gradiva. Javnost se z javnim naznanilom o javni razgrnitvi, ki se ga objavi v Uradnem glasilu e-občina in na spletni strani Občine Benedikt, seznani s krajem in časom javne razgrnitve in javne obravnave, s spletnim naslovom, kjer bo gradivo javno objavljeno, z načinom dajanja pripomb in predlogov ter z rokom za njihovo posredovanje. Razgrnjeno gradivo bo poleg na spletni strani občine na ogled tudi v fizični obliki v prostorih Občine Benedikt.
Izdelovalec prouči pripombe in predloge javnosti ter do njih pripravi predlog stališča, ki ga s sklepom potrdi občina. Na podlagi stališča se pripravi predlog OPPN. Vsa ta gradiva občina objavi na svoji spletni strani, kjer bodo dostopna javnosti oziroma tudi vsem drugim zainteresiranim.
V primeru, da na predlog OPPN ne bo treba pridobivati drugih mnenj nosilcev urejanja prostora, bo gradivo predloga OPPN javnosti dostopno tudi pred sprejemom na Občinskem svetu Občine Benedikt, in sicer bo objavljeno na spletni strani občine.
8. člen
Seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev urejanja prostora
Za pripravo OPPN je treba zagotoviti naslednje podatke, gradiva in strokovne podlage:
- geodetski načrt,
- prikaz stanja prostora oziroma podatke iz prikaza stanja prostora in druge podatke, na katerih temeljijo rešitve akta,
- idejne zasnove načrtovanih objektov za znane načrtovane prostorske ureditve,
- utemeljitev skladnosti načrtovanih prostorskih ureditev s hierarhično nadrejenimi prostorskimi akti občine Benedikt,
- elaborat ekonomike,
- druge podatke in strokovne podlage, za katere se v postopku priprave OPPN ugotovi, da jih je treba pripraviti.
Izdelavo OPPN in izdelavo vseh morebiti potrebnih strokovnih podlag financirata naročnika. Naročnika izbereta tudi izdelovalca OPPN, ki, med drugim, kot poročevalec sodeluje tudi v vseh fazah priprave in sprejemanja OPPN, v katerih je to potrebno.
Izdelovalec OPPN zagotovi, da bodo vsa gradiva vseh faz OPPN izdelana celovito ter vsebinsko in tehnično v skladu z zakonom in podzakonskimi akti. Zagotovi tudi ustrezna gradiva za posamezne faze izdelave in sprejema OPPN ter ustrezna gradiva za objavo v prostorskem informacijskem sistemu in na spletni strani občine.
9. člen
Celovita presoja vplivov na okolje
Za OPPN se v skladu s 128. členom ZUreP-3 celovita presoja vplivov na okolje ne izvede.
Pred sprejemom tega sklepa je bilo v skladu z drugim odstavkom 128. člena ZUreP-3 pridobljeno mnenje zavoda, pristojnega za ohranjanje narave, o verjetno pomembnih vplivih na varovana območja in o obveznosti izvedbe presoje sprejemljivosti na varovana območja. Iz mnenja Zavoda RS za varstvo narave, OE Maribor št. 3563-0085/2025-2 z dne 19. 03. 2025 z naslovom »Občinski podrobni prostorski načrt za EUP BE 14 in del EUP BE 05 v Benediktu; Ocena verjetnosti pomembnejših vplivov izvedbe plana in mnenje o obveznosti izvedbe presoje sprejemljivosti plana na varovana območja« izhaja, da območje OPPN in njegovega daljinskega vpliva leži izven posebnega varstvenega območja (Natura 2000) in zavarovanega območja. Zavod RS za varstvo narave, OE Maribor zato ocenjuje, da presoje sprejemljivosti vplivov izvedbe plana v naravo na varovana območja ni treba izvesti.
10. člen
Začetek veljavnosti sklepa
Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu e-občina in začne veljati naslednji dan po objavi. Objavi se ga tudi v prostorskem informacijskem sistemu države ter na spletni stani Občine Benedikt.
Številka: 350-60/2024-7
Datum: 09. 04. 2025
Občina Benedikt
Milan Repič, župan