Obstoječa čistilna naprava Bioclere, kapacitete 1500 PE, je biološko tik pred preobremenitvijo. Prav tako sistem čiščenja vode potrebuje za dosego cilja višjo porabe energije, kot bi jo potrebovala večja ČN drugačne tehnološke zasnove. Investicija zajema širitev obstoječe ČN po tehnologiji MBBR. Izvede se predčiščenje, nitri-denitrifikacijski bazen, usedalnik in strojnica. Obstoječi usedalnik se preuredi v zgoščevalec mulja. Nova ČN predvideva več stopenj čiščenja odpadne vode:
predčiščenje: mehansko odstranjevanje finih delcev s pomočjo finih grabelj, peskolova in lovilca maščob;
sekundarno čiščenje v biološkem reaktorju MBBR: izločanje ogljikovih spojin KPK in BKP5, ki se odstranjujejo s pritrjeno biomaso (mikroorganizmi), ki so pritrjeni na mobilne polietilenske nosilce;
terciarno čiščenje: denitrifikacija v anoksičnem bazemnu z mešalom;
zgoščevanje blata za nadaljnji proces čiščenja in iztok odpadne vode.
Strojnica s predščiščenjem, kontrolna soba in sanitarije se nahajajo v nadzemnem objektu, ki bo dimenzije 14,60 m × 4,00 m. Dostop do ČN bo izveden preko obstoječega dovoza in cestnega priključka. Bazeni ČN se bodo nahajali pod zemljo, v nadzemnem delo se bo postavil objekt, kjer se bodo nahajali strojnica s predčiščenjem, kontrolna soba in sanitarije. Območje objekta bo v celoti ograjeno. Čistilna naprava bo po pridobitvi uporabnega dovoljenja predana v upravljanje konceionarju.
Projektantska ocena porabe energije za novo čistilno napravo je cca 1500 kWh/mesec oziroma 18.000 kWh/leto, kar pomeni okvirno 93% znižanje porabe energije v primerjavi z rabo energije za sedanjo čistilno napravo, ki znaša 19.245 kWh/leto.
Ob zaključku projekta bodo doseženi naslednji cilji:
z izgradnjo novega sistema v odvajanje in čiščenje odpadne vode, v aglomeraciji ID 16495 (Benedikt 2019) bo dosežena energetska nevtralnost sistema oziroma ne bo dodatne porabe energije. Izjemoma je z nadgradnjo ČN dopustno, da se povprečna poraba električne energije zmanjša vsaj za 10%;
izdelan energijski certifikat pooblaščene družbe, ki mora biti skladen z izračuni in izkazi v vlogi ali spremljajoči dokumentaciji, je obvezna priloga ob zaključku investicije;
zgrajen sistem odvajanja in čiščenja bo predan v upravljanje izvajalcu GJS;
pridobljeno uporabno dovoljenje.
Na javnem razpisu za izvedbo gradbenih del je bil izbran izvajalec CID-ČISTILNE NAPRAVE, družba za projektiranje, izgradnjo in upravljanje čistilnih naprav, d.o.o., Ulica Istrskega odreda 1, 6000 Koper.
Naložbo sofinancira Evropska unija iz sredstev Mehanizma za okrevanje in odpornost, ukrep: Zeleni prehod – Komponenta Čisto in varno okolje, podukrep: Izboljšanje ukrepov na področju ravnanja z vodo in okoljske infrastrukture (C1 K3), Operacija: »Investicije v sisteme odvajanja in čiščenja odpadne vode, ki ležijo na manjših aglomeracijah od 2.000 PE« (C1 K3 IH).
Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA), ureja ukrepe za zagotovitev dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zavezancev po tem zakonu za vse uporabnike, zlasti za uporabnike z različnimi oblikami oviranosti. Ta zakon se uporablja za državne organe, organe samoupravnih lokalnih skupnosti in osebe javnega prava
Spletna stran za nemoteno delovanje uporablja piškotke
Spletna stran za delovanje uporablja samo nujno potrebne piškotke, za katere ne potrebujemo vaše privolitve. Brez namestitve teh piškotkov, vam nemotenega dostopa do spletne strani ne moremo omogočiti.
Za več informacij si preberite Politika piškotkov.