Čolnikov trg 5
2234 Benedikt
Participativni proračun omogoča, da se del proračunskega denarja razporedit tako, da o njegovi porabi odločajo neposredno občanke in občani s svojimi predlogi. V Občini Benedikt bo v letu 2024 ponovno namenjenih za projekte, ki po mnenju občank in občanov, izboljšujejo kakovost življenja, predvidoma skupaj 21.000 EUR.
Predloge za projekte bodo podali občanke in občani sami. Skladnost projektnih predlogov s cilji in zmožnostmi občine bo preučila Komisija za pripravo participativnega dela proračuna. Dokončni projektni predlogi pa bodo podani na glasovanje občankam in občanom. Izglasovani projektni predlogi bodo umeščeni v proračun občine za leto 2024.
NAMEN IN CILJ POVABILA
Namen projekta je uresničevati načela participativnega proračuna v občini Benedikt, izboljšati kakovost življenja občank in občanov, krepiti družbeno participacijo in vključenost občanov ter prispevati h gradnji skupnosti.
Cilj je pridobiti projektne predloge v vsakem od 3 volilnih okrajev občine, ki bodo v naslednji fazi podani na glasovanje občankam in občanom, starejšim od 15 let in s stalnim bivališčem na posameznem območju.
Volilna območja so razdeljena na način, ki v najvišji možni meri zagotavlja skladen razvoj vseh delov občine.
POSTOPEK IZVEDBE
1. ODDAJA PREDLOGOV
Občanke in občani s stalnim prebivališčem v občini Benedikt, ki bodo do dne oddaje projektnega predloga dopolnili 15 let, lahko projektni predlog oddajo na posebnem obrazcu, od 11.8.2023 do 31. 8. 2023, do polnoči na način, da:
- glasovnico izpolnijo, jo podpišejo (lahko tudi elektronsko) ter jo pošljejo na naslov Občina Benedikt, Čolnikov trg 5, 2234 Benedikt ali jo dostavijo osebno v sprejemno pisarno Občine Benedikt v času uradnih ur,
- glasovnico izpolnijo in fotografijo izpolnjene glasovnice pošljejo na elektronski naslov Občine Benedikt: obcina@benedikt.si s pripisom zadeve »Glasovanje« ali
- na elektronski naslov obcina@benedikt.si pošljejo elektronsko sporočilo s predlogom, ki naj vsebuje vse obvezne podatke (vaše ime in priimek ter naslov, naziv projekta, ocenjena vrednost,…) in navedbo predloga za katerega glasujete
Obrazec za podajo predloga je dostopen na spletni strani www.benedikt.si, v fizični obliki pa ga lahko dobite v sprejemni pisarni Občine Benedikt v času uradnih ur občinske uprave.
2. PRIPRAVA PREDLOGOV ZA GLASOVANJE
Pravočasno prispele predloge bo preučila Komisija za izvedbo participativnega dela proračuna (komisija), ki jo je imenoval Občinski svet Občine Benedikt. Preverjanje skladnosti in izvedljivosti projektnih predlogov ter njihovo morebitno usklajevanje s predlagatelji bo potekalo od 1. do 6. septembra 2023. V prvi fazi bo komisija preverjala skladnost predlogov s pogoji za kandidiranje projekta. Zlasti bodo preverili časovni, ekonomski, finančni, zakonodajni, zemljiško-knjižni vidik, kakor tudi vidik vzdržnosti predlaganega projekta. Vsi predlogi, ki bodo ustrezali navedenim pogojem in bodo ocenjeni kot izvedljivi, bodo uvrščeni na glasovanje in javno objavljeni. Potrjeni predlogi bodo objavljeni na spletni strani Občine Benedikt. Projekti, ki ne bodo izpolnjevali meril, bodo z obrazložitvijo zavrnjeni predlagatelju. Komisijo je imenoval župan Občine Benedikt in jo sestavljajo:
1. Igor Barton – predsednik,
2. Urška Kociper – članica in
3. Vojteh Gungl – član.
Za vsa administrativna dela v zvezi izvedbo projekta participativnega proračuna je zadolžena Saša Kotnjek, višja svetovalka za pravne zadeve (tel.: 703 60 36, e-pošta: sasa.kotnjek@benedikt.si).
Člani komisije ne smejo nastopiti v vlogi predlagatelja projektov.
3. IZVEDBA GLASOVANJA
Glasovanje bo potekalo od 8.9.2023 do 15.9.2023, ko boste lahko svoje glasove posredovali z glasovnico:
- po elektronski pošti na naslov obcina@benedikt.si ali
- s klasično pošto na naslov: Občina Benedikt, Čolnikov trg 5, 2234 Benedikt ali
- osebno v sprejemni pisarni Občine Benedikt v času uradnih ur.
Glasujejo lahko občanke in občani s stalnim prebivališčem na območju občine Benedikt, ki bodo do dne oddaje glasu dopolnili 15 let. Posameznik lahko odda eno glasovnico (v elektronski ali pisni obliki).
Glasovanje bo v posamezni volilni enoti potekalo le za tiste projektne predloge, ki bodo umeščeni v to območje. Če bo na posameznem območju potrjenih manj projektnih predlogov, kot jih bo mogoče na tem območju financirati, se glasovanje ne bo izvedlo in se bo podprlo vse sprejete predloge.
Vsak posameznik bo lahko glasoval za več projektnih predlogov, ki jih bo razvrstil na prvo, drugo, tretje mesto, itn..
Iz proračuna 2024 bo financirana izvedba tistih projektov, ki bodo na glasovanju na posameznem območju prejeli največ gkasov oz. bili uvrščeni najvišje.
Izglasovane projekte bo glede na razpoložljiva finančna sredstva in glede na skladen razvoj vseh delov občine na predlog župana Občine Benedikt potrdil in v občinski proračun umestil občinski svet.
OBMOČJA, PO KATERIH SE RAZVRŠČAJO PROJEKTI
I. volilna enota: Benediški vrh, Breznikova cesta, Cankarjeva ulica, Cvetlična ulica, Čolnikov trg, Drvanjska cesta, Lovska cesta, Mariborska cesta, Nasipna ulica, Prešernova ulica, Radgonska cesta, Slatinska cesta, Strma ulica, Šolska ulica, Trubarjeva ulica, Vinogradniška pot in Vrtna ulica
II. volilna enota: Drvanja, Ihova, Spodnja Bačkova, Spodnja Ročica in Trstenik
III. volilna enota: Ločki Vrh, Negovski Vrh, Obrat, Stara Gora, Sv. Trije Kralji v Slov. gor., Štajngrova in Trotkova ter dela naselja Benedikt, ki zajema naslednje ulice: Industrijska cesta, Jurčičeva ulica, Kocbekova pot, Na klancu, Slovenska ulica in Ženjak
MERILA ZA UPRAVIČENOST PREDLOGOV PROJEKTOV
Projektni predlog je upravičen za uvrstitev na glasovanje, če izpolnjuje naslednja merila:
1. Prispeva k uresničevanju javnega interesa na območju občine Benedikt.
2. Prispeva k namenom poziva za projektne predloge: spodbujanje aktivne participacije in vključenosti občanov, dvig kakovosti bivanja v lokalnem okolju in gradnje skupnosti.
3. Predstavlja investicijo in je takšne narave, da bo njegova izvajalka lahko Občina Benedikt in da ga je mogoče izpeljati v okviru občinskih zmogljivosti.
4. Je skladen z vsaj eno od naslednjih nalog občine:
· omogočanje pogojev za gospodarski razvoj občine tako, da v okviru svojih pristojnosti občina opravlja naloge, s katerimi ureja področje gostinstva, turizma in kmetijstva,
· ustvarjanje pogojev za izobraževanje odraslih, pospeševanje raziskovalne, kulturne, mladinske in društvene dejavnosti ter razvoj športa in rekreacije,
· skrb za varstvo zraka, tal, vodnih virov, virov pitne vode, za zbiranje in odlaganje odpadkov in opravljanje drugih dejavnosti varstva okolja,
· izgradnja, upravljanje in vzdrževanje igrišč za šport in rekreacijo ter otroških igrišč, parkov, trgov in drugih javnih površin.
5. Izveden bo na območju občine.
6. V preteklosti še ni bil financiran ali sofinanciran iz proračuna Občine Benedikt.
7. Ni uvrščen v načrt občinskih vlaganj.
8. Je finančno ovrednoten do 7.000 EUR z vključenim DDV.
MERILA, VEZANA NA PREDLAGATELJE
1. Predlagatelj projektnih predlogov je lahko posamezni občan ali občanka s stalnim bivališčem v občini Benedikt, ki do dne oddaje pobude dopolni 15 let.
2. Predlagatelj v projektnem predlogu, ki ga predlaga, ne sme nastopati kot izvajalec (ne kot fizična oseba, ne kot lastnik izvajalca, ne kot oseba, udeležena v poslovodstvu izvajalca).
3. Posamezni predlagatelj lahko predlaga največ 1 projektni predlog.
4. Projektni predlogi morajo do 31. 8. 2023, do polnoči prispeti po elektronski pošti na naslov obcina@benedikt.si ali morajo biti oddani do vključno tega dne osebno v sprejemni pisarni Občine Benedikt oz. s priporočeno pošto poslani na naslov Občina Benedikt, Čolnikov trg 5, 2234 Benedikt na za to predvidenem obrazcu.
RAZPOLOŽLJIVA SREDSTVA
Predvidena višina vseh razpoložljivih sredstev v proračunu Občine Benedikt v letu 2024, ki bodo zagotovljena za izvedbo izbranih projektov, je 21.000 EUR – za vsako izmed območij 7.000,00 EUR.
Iz občinskega proračuna 2024 bo financirana izvedba tistih projektov, ki bodo na glasovanju v posamezni volilni enoti prejeli največ točk. Če bodo po tem ključu na posameznem območju ostala nerazporejena sredstva, bo v financiranje poleg teh uvrščen tudi najvišje uvrščen predlog, ki ga bo s preostalimi sredstvi še mogoče financirati oz. se bodo sredstva prerazporedila na območje, kjer bi jih zmanjkalo.