Čolnikov trg 5
2234 Benedikt
S 1.1.2019 je v Sloveniji na področju invalidskega varstva pričel veljati Zakon o socialnem vključevanju invalidov (ZSVI), ki je nadomestil Zakon o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb (ZDVDTP), kateri je urejal status invalidov že od leta 1984 in je bil posledično v določenih pogledih že zastarel. Zakon o socialnem vključevanju invalidov, katerega namen je ustvarjati pogoje za čim enakopravnejše in enakovrednejše življenje invalidnih oseb v skupnosti, ureja področja pridobitve statusa invalida, pravice do denarnih prejemkov invalidov in pravice do storitev socialnega vključevanja invalidov.
Pravico do storitev socialnega vključevanja imajo invalidne osebe:
V delu, ki določa pravice do socialnega vključevanja invalidov, se bo omenjeni zakon pričel uporabljati 1.1.2022. Do takrat se storitve socialnega vključevanja po tem zakonu izvajajo v okviru pilotnega projekta 'S teboj lahko'. Nosilec projekta v kohezijski regiji Vzhodna Slovenija je VDC Polž Maribor, izvajamo ga v 22-tih občinah Podravske regije in Zasavju, kjer nam pri tem pomaga VDC Zagorje. Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropska unija, Evropski socialni sklad in traja do konca marca 2022.
V VDC Polž Maribor, ki je regijski socialno varstveni zavod, v katerega so vključene odrasle osebe z motnjami v duševnem razvoju, v projektu 'S teboj lahko' razvijamo in preizkušamo storitve socialnega vključevanja invalidov. Razvoj storitev socialnega vključevanja bo omogočil, da bodo lahko invalidne osebe ob ustrezni pomoči in podpori čim dlje bivale doma, v svojih lokalnih skupnostih, kjer si to najbolj želijo, in da bodo pri tem čim bolj samostojne.
Storitve socialnega vključevanja zajemajo:
V projekt ' S teboj lahko' se lahko vključijo osebe, ki imajo status invalida po ZSVI (ali po ZDVTDP), ne koristijo storitev osebne asistence in bivajo v domačem okolju (ne v institucionalnem varstvu). Lahko so vključene v VDC, saj se socialno vključevanje izvaja popoldan ali čez vikend, ko je oseba doma. Z vključitvijo lahko invalidna oseba dobi podporno osebo, ki ji bo pomagala pri izvajanju tistih aktivnosti, pri katerih potrebuje pomoč in podporo ter zaradi tega morda ne bo potrebovala vključitve v institucionalno varstvo. Storitve so za vključene uporabnike financirane iz projekta.
Cilj projekta je razviti mrežo izvajalcev storitev socialnega vključevanja v lokalnem okolju, ki temelji na laičnih izvajalcih, ki so sočloveku pripravljeni ponuditi pomoč, usmerjanje in podporo pri preprostih dnevnih opravilih. Ti izvajalci so za svoje delo tudi nagrajeni. Hkrati je naš cilj v to mrežo vključiti izvajalce obstoječih programov in aktivnosti v lokalnih skupnostih ter tako zagotoviti osebam z invalidnostmi spekter kakovostnih in dostopnih storitev, ki bi jim omogočale kvalitetno preživljanje prostega časa, učenje spretnosti in veščin, ki so zanje pomembne, ter izboljšale njihove možnosti za večjo samostojnost in socialno vključenost, s tem pa prispevale k dvigu kvalitete njihovega življenja.
Vabimo vse, ki si želite novih delovnih izkušenj in imate razvit čut za delo z ljudmi, da se nam pridružite in skupaj ustvarimo zgodbo pilotnega projekta 'S teboj lahko'. Prav tako pozivamo vas, ki bi storitve socialnega vključevanja želeli koristiti in imate za to pogoje, da nas pokličete na telefon 070 424 811 ali nam pišete na stebojlahko@vdcpolz.si.
Več informacij o projektu najdete na spletni povezavi http://www.stebojlahko.si/
Danijela Majcenovič Cipot, strokovna sodelavka projekta